پنل‌های LED

فناوری LED در واقع همان فناوری نمایشگر  کریستال مایع (LCD) است با این تفاوت که از نور پس‌زمینه به جای فناوری  CCFL استفاده می‌کند (منابع نوری نصب شده در پشت صفحه نمایش LED  backlighting نام دارد و به پنل‌های لبه‌دار CCFL-backlight می‌گویند).

واژه‌یLED  مخفف light emitting diode  است. این دیودها در پشت تلویزیون قرار می‌گیرند و نور مورد نیاز نمایشگر را  تأمین می‌کنند. در واقع LED ها نور مورد نیاز برای روشن شدن پنل LCD را  تأمین می‌کنند و تنها تفاوت تلویزیون‌های LED و LCD به همین نحوه‌ی تأمین  نور پنل برمی‌گردد.

نام اصلی این نوع تلویزیون LED-LCD است  اما پس از مدتی به تلویزیون‌های LED مشهور شدند و به دلیل قیمت مناسب‌تر  نسبت به فناوری QLED و OLED که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم محبوبیت  بسیار زیادی دارند و به دلیل قیمت کمتر با استقبال بیشتری مواجه هستند. پس  در واقع از آنجایی که دیگر فناوری LCD وجود ندارد ارزان‌ترین فناوری در  تلویزیون‌های حال حاضر LED نام دارد.

در بین تلویزیون‌های LED دو حالت VA و IPS  وجود دارد. فناوری VA کنتراست بهتری دارد و به نوعی کمی باکیفیت‌تر از IPS  است اما در عوض از نظر زاویه دید چندان خوب عمل نمی‌کند و به همین دلیل  اگر قرار است افراد زیادی در سالن شما پای تلویزیون بنشینند بهتر است مدل  IPS را انتخاب کنید تا همه زاویه دید مناسبی داشته باشند.

فناوری QLED

این فناوری برای اولین بار توسط سامسونگ  ساخته شد و در حال حاضر هم بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی این فناوری سامسونگ  است. در این فناوری شرکت کره‌ای از نقاط کوانتومی برای تولید نور رنگی  استفاده می‌کند. استفاده از این نقاط کوانتومی باعث می‌شود که این نوع  تلویزیون روشنایی و رنگ بندی دقیق‌تری داشته باشد و خود را به یک قدمی  تلویزیون‌های OLED برساند.

در واقع در این فناوری یک لایه‌ی کوانتومی  در بین لایه LED و پنل LCD موجود قرار می‌گیرد و این لایه‌ی کوانتومی (که  نقاط کوانتومی را در خود جای داده است) باعث می‌شود تا دقت رنگ بیشتر شده و  رنگ‌های واقعی‌تر تولید شود.

تلویزیون‌های QLED قیمت به مراتب بیشتری  نسبت به تلویزیون‌های LED دارند و از طرفی کمی از تلویزیون‌های OLED  ارزان‌تر به فروش می‌رسند. به نوعی سامسونگ با این فناوری قصد دارد که  تلویزیون‌هایی با کیفیت‌تر از LED را با قیمت کمتر از OLED به فروش برساند  اما هنوز موفق نشده هزینه‌های این نقاط کوانتومی را تا حد قابل قبولی کاهش  دهد و این فناوری هنوز قیمت بالایی دارد.

در عمل هم کیفیت تلویزیون‌های QLED از LED  بیشتر است و اگر قیمت تلویزیون‌های OLED برای شما زیاد است و از طرفی  کیفیتی بهتر از تلویزیون‌های LED می‌خواهید باید به سراغ فناوری QLED و  طبیعتا سامسونگ بروید.

البته در حال حاضر شرکتی مانند TCL نیز  تلویزیون‌های QLED تولید می‌کند و الزاما برای خرید این نوع پنل نیازی نیست  تا به سراغ سامسونگ بروید، اما به طور کلی چون سامسونگ برای اولین بار از  این فناوری و پنل استفاده کرده است طبیعتا تسلط بیشتری بر ساخت آن دارد.

فناوری OLED

فناوری اولد گران‌ترین و در عین حال  بهترین فناوری موجود برای تلویزیون‌ها در جهان به حساب می‌آید. در  تلویزیون‌های OLED هر پیسکل به طور مستقل نور تولید می‌کند و این در حالیست  که در فناوری‌های دیگر نیاز به یک نور پس‌زمینه است. همین موضوع باعث  می‌شود که پیسکل‌ها به طور مستقل فعالیت کنند و دقت رنگ، کنتراست و شارپنس  بسیار عالی داشته باشند.

کیفیت تلویزیون‌های اولد واقعا بیشتر از  فناوری‌های دیگر است و به خصوص تماشای رنگ مشکی در این تلویزیون‌ها لذت  بسیار زیادی دارد. رنگ مشکی در تلویزیون‌های LED و QLED تولید می‌شود و  پیسکل‌ها تلاش می‌کنند تا این رنگ را به وجود بیاورند در صورتی که در  تلویزیون اولد برای نمایش رنگ مشکی پیشکل‌ها به حالت خاموش درمی‌آیند و این  موضوع باعث می‌شود در این نوع تلویزیون عمق رنگ مشکی بینهایتی داشته  باشیم.

البته باید اشاره کنیم که نقطه ضعف این  نوع نمایشگر burn-in شدن بخش‌هایی از تلویزیون بعد از استفاده‌ی زیاد است  (البته این موضوع در یک یا دو سال رخ نمی‌دهد و بستگی دارد در طول روز چه  مقدار از تلویزیون خود استفاده کنید). به طور کلی اگر محدودیت در بودجه  ندارید و همچنین به دنبال بهترین تلویزیون بازار هستید حتما باید یکی از  تلویزیون‌های اولد الجی یا سونی را خریداری کنید (سامسونگ تلویزیون اولد  تولید نمی‌کند).

قبل از پرداختن به ادامه‌ی مطلب بد نیست  مفهوم Burn-in را بیشتر با هم مرور کنیم تا بهتر بتوانید در زمینه خرید  تلویزیون‌های OLED تصمیم بگیرید.

به بیان بسیار ساده سایه انداختن نمایشگر  یعنی این که شما پس از تغییر یک صفحه همچنان محتوای آن را مشاهده کنید.  یعنی مثلا زمانی که یک صفحه کاملا سفید باز می‌شود همچنان شما بتوانید  محتوای نمایش داده شده در صفحه قبل را مشاهده کنید.

این موضوع بسیار می‌تواند آزار دهنده باشد  و البته انواع مختلفی هم دارد. یعنی ممکن است بخشی از نمایشگر شما کم  رنگ‌تر یا پر رنگ‌تر از بخش‌های دیگر باشد و یا رنگ بخشی از پنل به سمت  قرمزی برود. همه‌ی این‌ها را می‌توان نشانه‌ی سایه انداختن نمایشگر قلمداد  کرد.

این اتفاق به چه دلیل رخ می‌دهد؟ به طور  کلی سایه انداختن در پنل‌های OLED دیده می‌شود و اتفاقی مشابه برای پنل‌های  LED و QLED بسیار نادر است، اما دلیل این اتفاق چیست؟ زمانی که به مدت  طولانی نمایشگر شما یک تصویر مشخص را نمایش می‌دهد این موضوع باعث می‌شود  تا پیکسل‌ها کم‌کارتر شده و به خوبی دیگر نتوانند با تغییر تصویر خود را  تطبیق دهند.

به معنای ساده از روند تغییر تصویر جا  می‌مانند و این باعث می‌شود که همچنان تصویر قبلی را نمایش دهند. اما چرا  گاهی بخشی از نمایشگر قرمزتر می‌شود؟ اگر بخواهیم این پدیده را توضیح دهیم  باید بگوییم که چیدمان پنل‌های اولد کاملا با LED متفاوت است.

پیکسل‌های OLED به سه زیرپیکسل آبی، قرمز و  سبز تقسیم می‌شوند. رنگ آبی برای تولید رنگ یکسان نسبت به قرمز و سبز به  شدت جریان بیشتری نیاز دارد. این شدت جریان بیشتر در طولانی مدت باعث  می‌شود تا این زیر پیکسل‌های آبی کم‌ رنگ‌تر شوند و نمایشگر رو به سرخی  برود.

البته پنل‌های LED نیز از سه زیر رنگ آبی و  قرمز و سبز ساخته شده‌اند ولی هر سه رنگ به جریان برابری نیاز دارند و در  مدت زمان طولانی مشکل مشابهی رخ نمی‌دهد.

بهترین رنگ مشکی را کدام پنل دارد؟

در زمینه تولید رنگ مشکی دو پنل LED و  QLED به دلیل برخورداری از فناوری یکسان بسیار نزدیک به هم عمل می‌کنند.  بیشتر تلویزیون‌های LED و QLED بازار دارای پنل VA هستند و به دلیل داشتن  کنتراست بالا، رنگ مشکی عمیقی تولید می‌کنند. البته این نوع تلویزیون‌ها  معمولا زاویه‌ی دید چندان عالی ندارند و محتوا از کناره‌ها تیره‌تر دیده  می‌شود.

پنل‌های IPS معمولا توسط الجی ساخته  می‌شود. این پنل‌ها کنتراست ضعیف‌تری دارند و به عنوان مثال رنگ مشکی را  بیشتر خاکستری نمایش می‌دهند و به همین دلیل در تلویزیون‌ها بیشتر پنل VA  استفاده می‌شود. البته زاویه‌ی دید پنل‌های IPS بسیار بهتر است و برتری این  نوع پنل به حساب می‌آید.

یکی از ایراداتی که در پنل‌های LED و QLED  وجود دارد این است که اطراف سوژه‌های روشن به صورت یک هاله نمایش داده  می‌شود و این می‌تواند آزار دهنده باشد. این در حالیست که در پنل OLED اصلا  چنین موضوعی وجود ندارد و از آنجایی که پیکسل‌ها به طور مجزا فعالیت  می‌کنند همه‌ی سوژه‌ها با دقت بالایی به نمایش درمی‌آیند.

به دلیل همین فناوری در حالتی که تلویزیون  OLED بخواهد تصویر مشکی رنگی را به نمایش دربیاورد تمام پیسکل‌ها به حالت  خاموش درمی‌آیند و دیگر نیازی به تولید این رنگ نیست. این یعنی در  تلویزیون‌های OLED رنگ مشکلی عمقی بینهایت دارد و کنتراست آن ۱ به بینهایت  است.

پس با اختلاف زیاد باید پنل OLED را  برنده‌ی این بخش بدانیم و در پنل‌های LED و QLED نیز مدل VA رنگ مشکی بهتری  را نسبت به پنل IPS به نمایش درمی‌آورد.

بهترین رنگ خاکستری را کدام پنل دارد؟

آزمون بعدی نمایش رنگ خاکستری در این سه  پنل است تا ببینیم کدام پنل عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. دلیل این که  برخی رنگ‌ها به صورت مجزا بررسی می‌شوند این است که متوجه شویم هر تلویزیون  در چه رنگی و در چه نوع محتوایی ضعیف‌تر عمل می‌کند و نقاط ضعف و قوت هر  پنل را بهتر متوجه شویم.

در نمایش رنگ خاکستری تلویزیون‌های LED و  QLED به نسبت تلویزیون‌های OLED با مشکل بزرگی مواجه هستند. در این نوع  پنل‌ها رنگ خاکستری در کناره‌های با رنگ خاکستری نمایش داده شده در میانه‌ی  نمایشگر کاملا متفاوت است.

این یعنی خاکستری که پنل LED و QLED نمایش  می‌دهد در کناره‌های بیشتر تیره می‌شود و این مشکل به دلیل وجود منبع نوری  در پشت تلویزیون رخ می‌دهد (منبع نوری نمی‌تواند نور دقیقا یکسانی به تمام  نقاط پنل ساطع کند و این باعث می‌شود تا کناره‌ها حالت تیره‌تری به خود  بگیرند).

این مشکل در پنل QLED بیشتر از پنل LED به  چشم می‌خورد. به سراغ پنل OLED که برویم این مشکل به طور کامل حل می‌شود؛  چرا که پیکسل‌های این نوع تلویزیون به طور مجزا فعالیت می‌کنند و همین نکته  باعث می‌شود تا رنگ‌هایی یکپارچه و یکدست را شاهد باشیم و جایی از نمایشگر  تیره‌تر از بخش دیگری نشود.

نکته‌ی دیگر این است که اگر رنگ خاکستری  را به رنگ مشکی نزدیک کنیم و به نوعی ۹۰ درصد رنگ مشکی را با ۱۰ درصد رنگ  خاکستری ترکیب کنیم دو پنل LED و QLED در واقع همان رنگ مشکی را نمایش  می‌دهند و تنها پنل OLED است که می‌توانید این توازن را به خوبی حفظ کند.

پس برنده‌ای این بخش نیز پنل OLED است و در جایگاه دوم پنل LED قرار می‌گیرد و جایگاه آخر هم به پنل QLED می‌رسد.

کدام پنل بیشترین روشنایی را دارد؟

دو نوع پنل LED/QLED از فناوری یکسانی  برای تولید نور استفاده می‌کنند (در واقع همان نور پس‌زمینه‌ای که قبل‌تر  توضیح دادیم) و به همین دلیل هم در این بخش عملکرد کاملا یکسان و مشابهی  دارند.

روشنایی پنل LED/QLED کاملا به مدل  تلویزیون و همچنین شرکت سازنده‌ی آن بستگی دارد و به همین خاطر است که در  این زمینه سامسونگ تلویزیون‌های بسیار روشنی دارد. البته باید در این زمینه  مدل‌های به خصوص را با یکدیگر مقایسه کنیم تا بتوانیم به نتیجه دقیق‌تر  برسیم.

به طور کلی اما پنل LED/QLED روشنایی  بسیار بیشتری نسبت به پنل OLED دارد و می‌تواند در مواقع نیاز، نور بسیار  بیشتری تولید کند. البته جالب است بدانید که فناوری LED/QLED نمی‌تواند  مقدار مشخصی از روشنایی را در تمام سطح تلویزیون ثابت نگه دارد و مجبور است  که این میزان را برای سوژه‌های روشن‌تر حفظ کند.

این یعنی مثلا تصور کنید که حداکثر  روشنایی یک تلویزیون LED/QLED حدود ۴۰۰ نیت است. این تلویزیون می‌تواند  سوژه‌ای روشن مثل خورشید موجود در فیلم را با این روشنایی ۴۰۰ نیتی نمایش  دهد اما در عوض دیگر بخش‌های تصویر کاهش نور پیدا می‌کنند و این تلویزیون  نمی‌تواند تمام سوژه‌ها را با همین میزان نور ۴۰۰ نیتی نمایش دهد.

البته این مشکل در تلویزیون‌های OLED نیز  وجود دارد و به خصوص زمانی که محتوای HDR را در این نوع تلویزیون مشاهده  می‌کنید سایه‌ها با نور به مراتب کمتری به نمایش درمی‌آیند.

به طور کلی اما اگر بخواهیم برنده‌ی بخش  روشنایی پنل و همچنین نحوه‌ی پخش این روشنایی در نمایشگر را اعلام کنیم  باید بگوییم که پنل LED/QLED در جایگاه نخست قرار می‌گیرد و پنل OLED در  جایگاه بعدی.

گستره‌ی رنگی و حجم رنگ‌ها در کدام پنل بهتر است؟

زمانی که برای اولین بار پنل‌های QLED به  بازار معرفی شدند برتری اصلی آن‌ها نسبت به پنل‌های LED موجود، پشتیبانی از  گستره‌ی رنگی وسیع‌تر عنوان شد. در واقع تنها تلویزیون‌های گران قیمت‌تر  می‌توانند بازه‌ی رنگی مورد نیاز برای نمایش کامل رنگ‌های محتوای HDR را  فراهم کنند.

در بازار الجی وسیع‌ترین بازه‌ی رنگی را  در تلویزیون‌های خود دارد و پشت سر این سازنده سامسونگ قرار می‌گیرد و سونی  نیز با اختلاف کم در تعقیب این دو شرکت است. جالب است بدانید که در حال  حاضر تلویزیونی از Vizio وسیع‌ترین گستره‌ی رنگی موجود را دارد.تلویزیون OLED ،QLED و LED

در نمایش حجم رنگ‌های نمایشگر بهترین  عملکرد را پنل QLED دارد. این نوع پنل رنگ‌ها را در حالت تیره و روشن به  خوبی و با حجم مناسبی نمایش می‌دهد. پشت سر پنل QLED در این زمینه پنل‌های  LED قرار می‌گیرند و رتبه‌ی آخر به پنل OLED می‌رسد.

در واقع می‌توان به این شکل این موضوع را  عنوان کرد که پنل‌های OLED در نمایش رنگ‌های خیلی روشن مانند پنل‌های QLED  نمی‌توانند حجم رنگ را به نمایش دربیاورند و در عوض در نمایش رنگ‌های تیره  پنل OLED برتری قابل ملاحظه‌ای نسبت به فناوری‌های دیگر دارد.

زاویه دید کدام پنل بهتر است؟

همان طور که در بالاتر عنوان کردیم  پیکسل‌های پنل OLED به صورت مجزا فعالیت می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود  زمانی که از کنارها به این نوع تلویزیون نگاه می‌کنید هیچ کاهش کیفیتی  اتفاق نیفتد و دید از کناره‌ها دقیقا مانند دید از روبرو باشد.

تلویزیون‌های LED/QLED با نوع VA زاویه‌ی  دید کمی دارند و اگر شما از کناره‌ها به این نوع تلویزیون نگاه کنید قطعا  متوجه تیره‌تر شدن محتوا نسبت به دید از روبرو خواهید شد. البته این به  معنای غیر قابل استفاده بودن تلویزیون از کناره‌ها نیست اما به نوعی  می‌توان گفت در دید از کناره‌ها کیفیت کمی کاهش پیدا می‌کند.

پنل‌های IPS زاویه‌ی دید بسیار وسیع‌تری  نسبت به VA دارند اما همان طور که اشاره کردیم اکثر شرکت‌های سازنده از  پنل‌های VA برای تلویزیون‌های خود استفاده می‌کنند تا کنتراست افزایش پیدا  کند و کیفیت بیشتر باشد.

در نهایت از نظر زاویه دید باید بگوییم که  در رتبه‌ی آخر پنل LED قرار می‌گیرد و رتبه‌ی دوم نیز به پنل QLED اختصاص  می‌یابد که از زاویه‌ی دید بهتری نسبت به پنل LED بهره می‌برد. البته باید  گفت که زاویه‌ی دید هیچ کدام از این پنل‌ها حتی نزدیک به OLED هم نیست.

پس اگر بهترین زاویه‌ی دید ممکن را  می‌خواهید و قرار است در اتاق نشیمن شما افراد زیادی با زاویه دیدهای مختلف  به تماشای تلویزیون بنشینند بهتر است که تلویزیون OLED خریداری کنید. در  نهایت پس برنده‌ی این قسمت پنل OLED است.

بهترین حفظ تصویر مربوط به کدام پنل است؟

اگر شما تصویری را برای ۱۰ یا ۱۵ دقیقه به  روی تلویزیون OLED تماشا کنید و اصلا تصویر را تغییر ندهید بعد از این مدت  زمان برای ۲ یا ۳ دقیقه سایه‌ای از تصویر قبلی به روی نمایشگر باقی  می‌ماند.

این موضوع در طولانی مدت می‌تواند باعث  دائمی شدن این حالت روح مانند به روی نمایشگر تلویزیون OLED شما شده و به  نوعی آن را خراب کند. این موضوع به این دلیل اتفاق می‌افتد که چون پیسکل‌ها  برای مدت مثلا ۱۵ دقیقه هیچ تحرکی ندارند پس از عوض شدن تصویر به سرعت  نمی‌توانند با تصویر جدید هماهنگ شوند.

این یعنی برای چند دقیقه همچنان در تصویر  بعدی سایه‌ی تصویر قبلی به چشم می‌آید تا بالاخره پیکسل‌ها بتوانند حالت  عادی خود را پیدا کنند و به حالت اول برگردند. در پنل‌های LED/QLED چنین  مشکلی بسیار کمتر دیده می‌شود و چون با نور پس‌زمینه نور تلویزیون تأمین  می‌شود این مشکل به وجود نمی‌آید.تلویزیون OLED ،QLED و LED

پس برنده‌ی این بخش را باید LED/QLED  بدانیم و توصیه می‌کنیم اگر قرار است تلویزیون برای مدت طولانی یک تصویر  ثابت را نمایش دهد به سراغ تلویزیون‌های OLED نروید؛ چرا که به احتمال زیاد  با مشکل Burn-in شدن پنل مواجه می‌شوید.

در غیر این صورت اگر استفاده نرمالی و  عادی از تلویزیون داشته باشید و تصاویر تحرک داشته باشند معمولا مشکل گفته  شده به وجود نمی‌آید و بنابراین بنا به نوع استفاده خود باید پنل OLED یا  LED/QLED را انتخاب کنید.

سرعت تغییر تصویر یا موشن بلور کدام پنل بهتر است؟

به مدت زمانی که طول می‌کشد تا تلویزیون  بتواند از نمایش یک رنگ به سراغ نمایش رنگ دیگر برود Response time  می‌گویند. هر چه این تایم کمتر باشد یعنی تلویزیون سریع‌تر می‌تواند بین دو  رنگ جابجا شود و شما تار شدگی کمتری مشاهده می‌کنید.

بدترین عملکرد را در این زمینه تلویزیون  LED دارد و حدود ۴ میلی ثانیه زمان نیاز است تا این پنل از رنگی به رنگ  دیگر جابجا شود. در پنل‌های QLED این عدد کمی بهبود پیدا کرده و به ۳.۵  میلی ثانیه می‌رسد.

همان طور که احتمالا می‌توانید حدس بزنید  چون پیسکل‌های پنل OLED به طور مجزا فعالیت می‌کنند پس در سریع‌ترین حالت  ممکن می‌توانند به صورت تکی بین دو رنگ جابجا شوند و به همین دلیل این تایم  برای پنل OLED تنها ۰.۲ میلی ثانیه است، یعنی حدود ۲۰ برابر بهتر از  تلویزیون‌های LED.

پس در تلویزیون‌های OLED تارشدگی تصویر به  مراتب کمتر است و شما حس روان‌تری حین تماشای محتوا دارید و با اختلاف  باید برنده‌ی این بخش را پنل OLED اعلام کنیم.

قیمت و دسترسی کدام پنل بهتر است؟

در حال حاضر بیشتر تلویزیون‌های موجود در  بازار LED هستند و همین موضوع باعث می‌شود دسترسی به آن‌ها بیشتر از دو پنل  دیگر باشد. این پنل ارزان‌ترین پنل موجود است و اگر قیمت برای شما اهمیت  دارد حتما به سراغ خرید پنل LED بروید.

در مرحله بعد پنل QLED قرار می‌گیرد که  قیمت بیشتری نسبت به پنل LED داشته اما همچنان ارزان‌تر از پنل OLED است.  در نهایت هم بهترین و باکیفیت‌ترین و همچنین گران‌ترین پنل OLED است.

پس اگر قیمت برای شما اهمیت زیادی ندارد  بدون هیچ شکی به سراغ خرید تلویزیون OLED بروید. البته طبق گفته‌های بالا  باید در نظر بگیرید که با توجه به نیازهای شما کدام پنل بهترین عملکرد را  داراست.

مشاهده در نفیس مارکت