1.  اولین قدم، محل فیلتر ماشین ظرفشویی را پیدا کنید

پیش  از تمیز کردن فیلتر ظرفشویی، باید جای آن را پیدا کنید. فیلتر ماشین  ظرفشویی در همه دستگاه‌ها جای مشخصی دارد که در نگاه اول دیده نمی‌شود.  کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ماشین ظرفشویی را کاملاً خالی کنید و از برق بکشید.
 2. فیلتر  ظرفشویی، کف ماشین و زیر بازوی چرخان قرار گرفته است و برای دسترسی به آن،  باید طبقه پایینی را کاملاً خارج کنید. این فیلتر شبیه لیوان است و برای  درآوردن آن باید فیلتر را 90 درجه برخلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید. در  ماشین ظرفشویی‌های قدیمی، فیلتر به کف دستگاه پیچ شده است و باید به کمک  پیچ‌گوشتی، آن را باز کنید. در بسیاری از مواقع برای تعمیر ظرفشویی باید این مرحله را تکرار کرد.
 3. در  برخی از مدل‌ها، دو فیلتر وجود دارد که باید هر کدام را باز کنید. فیلتر  دوم درون فیلتر لیوانی قرار گرفته است و می‌توانید با دست آن را دربیاورید.

2.  آب داغ و مایع ظرفشویی، ساده‌ترین روش تمیز کردن فیلتر ظرفشویی

داخل  یک کاسه بزرگ، مقداری آب داغ و مایع ظرفشویی بریزید. اطراف فیلتر را ابتدا  با یک پارچه تمیز کنید و سپس فیلتر را درون کاسه آب قرار دهید. چند ساعت  صبر کنید تا همه چربی‌ها و آلودگی‌ها از فیلتر خارج شود. در مرحله بعد، با  مسواک یا فرچه‌ای نرم، آلودگی‌های باقیمانده را تمیز کنید. در آخر با آب  داغ فیلتر را بشویید. بسیاری از مواقع، انجام این مرحله ساده، شما را از  تعمیر ظرفشویی بوش یا مارک‌های دیگر بی‌نیاز می‌کند.

3.  مایع جادویی نمک و جوش شیرین برای تمیز کردن فیلترهای چرب

برخی  اوقات در محل قرارگیری فیلتر، چربی بسیاری رسوب کرده است. برای از بین  بردن این رسوبات، یک پارچه نرم را مرطوب کنید و با مایع ظرفشویی، محل  قرارگیری فیلتر در ماشین ظرفشویی را بشویید. اگر حس کردید که اوضاع چندان  مساعد نیست و کف ماشین ظرفشویی خیلی چرب شده است، محلولی جادویی برای تمیز  کردن آن به شما پیشنهاد می‌دهیم. کافی است نصف فنجان نمک و جوش‌شیرین را با  یک فنجان وایتکس مخلوط کنید و کف ماشین ظرفشویی بریزید. حالا ماشین  ظرفشویی را روشن و چند ساعت صبر کنید تا کاملاً تمیز شود. تبریک می‌گوییم،  ماشین ظرفشویی شما مثل روز اولش شده است. البته یادتان باشد که حتماً فیلتر  را جایگذاری و بعد ماشین ظرفشویی را روشن کنید تا مجبور به تعمیر ظرفشویی مارک‌های گران‌قیمت دیگر نشوید.

نکات مهم تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

روش  تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی بسیار آسان است؛ اما اگر نکات ریزی را  فراموش کنید، ماشین ظرفشویی‌تان آسیب خواهد دید. در هنگام تميز كردن فيلتر  ماشين ظرفشویی، به این نکات توجه کنید:

 • یادتان باشد که به هیچ  وجه ماشین ظرفشویی را بدون فیلتر روشن نکنید. در این صورت، هم به ماشین  ظرفشویی‌تان آسیب وارد کرده‌اید و هم با ظرف‌هایی کثیف روبه‌رو خواهید شد.
 •  اگر حس کردید فیلتر ظرفشویی‌تان آسیب دیده، به هیچ وجه آن را استفاده نکنید و فیلتر جدیدی بخرید.
 • هنگام  شستن فیلتر ماشین ظرفشویی، هیچ فشاری وارد نکنید. فیلترهای آسیب‌دیده، به  قطعات ماشین ظرفشویی آسیب می‌زند و مجبور به پرداخت هزینه تعمیرات می‌شوید.

ترفندهای افزایش طول عمر فیلتر ماشین ظرفشویی بدون نیاز به شستن

برای  اینکه فیلتر ماشین ظرفشویی‌ بیشتر عمر کند و آسیبی به قطعات ماشین وارد  نشود، باید یک‌سری نکات را رعایت کنید. در ادامه مهم‌ترین راهکارهای نظافت  فیلتر آورده خواهد شد.

 • قبل از قرار دادن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی، باقیمانده‌های غذا را کاملاً تمیز کنید.
 • بعد از هر بار شست‌وشوی ظروف، تکه‌های غذا را از اطراف فیلتر بردارید.
 • اگر هر روز از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، به فاصله زمانی کمتری فیلتر را دربیاورید و تمیز کنید.
 • هر  ماه یک بار، ماشین ظرفشویی را بدون ظرف و به‌صورت خالی روشن کنید. یک کاسه  سرکه در طبقه بالا قرار دهید و برنامه شست‌وشو با آب گرم و معمولی تنظیم  کنید. این کار باعث می‌شود، چربی‌ها کمتر روی فیلتر رسوب کند.
 • هر ماه، روز مشخصی را برای تمیز کردن فیلتر مشخص کنید و روی تقویم علامت بزنید تا فراموش نکنید.
 • مطمئن  شوید که فیلتر در جای درست قرار گرفته است. در غیر این صورت، فیلتر  خرده‌ریزهای غذا را جذب نمی‌کند، به قطعات داخل ماشین آسیب می‌رسد و آب به  داخل دستگاه وارد می‌شود. برای پی بردن به دلایل دیگر، مقاله علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را بخوانید.

با  رعایت نکات گفته‌شده، جلوی پرداخت هزینه‌های تعمیر ظرفشویی را خواهید  گرفت. البته هزینه فیلتر در برابر تعمیر ظرفشویی، بسیار کمتر است.

مشاهده و خرید ماشین ظرفشویی از نفیس مارکت